Prečo fretka?

Ako sa človek asi zatvári keď mu poviete že máte doma tchora? Premeria si vás...a povie "A to nesmrdí? "

Bolo to ešte niekedy v 2000 roku keď u nás fungoval zverimex a jedného dňa tam pribudli na predaj FRETKY.
Vôbec som netušila čo je to za tvora ale hneď sa mi zapáčil. Tak mi teta predavačka sľúbila, že keď bude mať jej samička na jar mladé, ja dostanem to najkrajšie.
Tešila som sa ako malé decko(mala som 10 rokov tak som aj bola:D ) na to kedy konečne príde ten deň a potom som dostala do ruky to malé chlpaté čudo. Zmestila sa mi do dlane, môj prvý vlastný tchorík SAMANTHA.

To som ešte netušila že z toho drobčeka vyrastie také zubatý prefíkaný macko. V dobe keď fretky poznal ešte málokto a ja som si tú svoju denne vodila po vonku na prechádzkach, sme neraz upútali veľa zvedavých pohľadom. Čo všetko fretka pre ľudí bola, bolo až neuveriteľné. Od morčaťa, cez potkana, psa, kunu, mačku až po srnku.

Dnes mám doma tri, no ktoby povedal že si fretku takto zamilujem:) Neskutočne lenivé a zároveň tak hyperaktívne zviera. Prespí denne tak 20 hodín ale tie štyri čo je hore stoja za to. Najprv pekne ponaháňa nohy, sem-tam si kusne veď je to predsa predátor a keď už nemá čo loviť aspoň takto sa zabaví. Potom keď ju to prestane baviť rozhodne sa presadiť kvety. Raz za pár minút schová nejakú tú peňaženku, vreckovky, žuvačky, oblečenie alebo hocičo čo by sa jej v domčeku páčilo. Vlezie do nohavíc kusne do nohy a so šťastným kvokaním sa uteká schovať za skriňu.

Keďže mám samičky viem veľmi dobre pochopiť čo sa myslí tým že fretka vlezie všade. Koľkokrát som niekotrú našla v kabelke, v skrini s oblečením, v šuflíku, v posteli! , v kalendári, v bunde alebo podobne. Je jej proste jedno či máte čisté postelné prádlo jej sa tam páči a tak tam bude spať:) Keď som si priniesla Bibu, nemala dokončenú klietku po prerábaní a tak spávala so mnou v izbe. Mala spávať v prepravke ale po neúspešnej prebdenej noci kedy sa zakusla do mreží a šialene s nimi trieskala niekoľko hodín mi došlo že to nemá zmysel. Tak si ustlala za mojou posteľou a tam sa jej veľmi páčilo. Druhá vec bola keď ma zobúdzala kusnutím do nohy.

A čo tak keď začne prosíkať aby dostala melón no a keď už má jedna musí mať aj druhá a tretia a štvrá. Tak nakoniec z veľkého melóniska zostane akurát zelená šupka. Kto by ale odolal ich malým freťacím očičkám?

Jednou z veľa vecí je na fretke zábavné to, že smrdí. Po čase si na to zvyknete a ani to necítite ale keď frajer zahlási že vám ruky smrdia od fretiek po x umytiach a sprchách, niečo na tom bude:D Proste mám doma tchora:)

Fretka(putorius putorius furo) je zdomácnený tchor tmavý(mustela putorius) má rovnako pachové žľazy ako tchor a presne tak ich vie aj použiť(odstránenie je PROTIZÁKONNÉ!!!). Tiež že ich zovňajšok je úplne identický a rozdiel medzi klasickou tchorovitou fretkou a tchorom sa dá zistiť jedine pitvou:)A  tchor nie je skunk(lebo si to veľa ľudí myslí)
Na porovnanie, tchor tmavý:
179.jpg
Fretka:
070716191800-large.jpg

Všetko dôležité o fretkách nájdete na:

Výborný článok o pachu fretiek nájdete tu: https://fretka.sk/userfiles/file/pach001.pdf


© Fotky a texty je zakázané kopírovať bez môjho súhlasu. Všetky texty, fotografie a videá sú autorskými dielami a sú predmetom autorskoprávnej ochrany.